Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy’un Eşi Pervin Ersoy ve Beraberindekiler Kilise ve Müzeyi Ziyaret etti

“Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz” projesi kapsamında dün Adıyaman’a gelerek kentin tarihi ve turistik mekânlarını gezen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ve beraberindeki heyet, bugünde kent merkezinde bulunan Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi ile Müzeyi ziyaret etti.

Vali Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez’in de eşlik ettiği ziyaret programında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy başkanlığındaki heyet, ilk olarak Süryani Kadim Kilisesini ziyaret etti.

Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesine gelişinde Pervin Ersoy ve beraberindeki heyeti Süryani Bölge Metropoliti Mor Griğoryos Melki Ürek karşıladı.

Mor Griğoryos Melki Ürek, heyete kiliseye ait bölümleri gezdirerek, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesinin tarihçesi ve yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Kilise ziyareti sonrası Pervin Ersoy ve beraberindekiler Adıyaman Müzesine geçerek sergilenen tarihi eserleri inceledi.

Pervin Ersoy ve beraberindeki heyet 1.300 adet tarihi eserin yer aldığı müzeyi gezerek, müzede sergilenen ve Adıyaman coğrafyasında yaşamış uygarlıklardan günümüze ulaşan tarihi kültürel eserler hakkında İl Kültür ve Turizm Müdüründen bilgi aldı.

Müze ziyareti sonrası Vali Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ve heyette yer alanlara bir çanta içerisinde Nemrut Heykelcikleri, Adıyaman’a has tanıtıcı materyaller ile Adıyaman’ın tarımsal ürünlerinin yer aldığı bir set armağan etti.

 

kaynak